Z jakich materiałów wykonane są luksusowe materace?

W pokoju do spania można zrezygnować z większości mebli oprócz jednego – łóżka. Tutaj z kolei warto sięgać po najlepsze rozwiązania – bez względu na to, czy urządzasz ekskluzywny apartament hotelowy w Warszawie, Poznaniu czy Sopocie czy też prywatną sypialnię. W końcu to właśnie materac bezpośrednio wpływa na komfort snu. Zadbaj więc, aby był wygodny, a także zdrowy. Z czego wykonuje się te najbardziej luksusowe? Odpowiadamy w tym wpisie – sprawdź!

Jaki powinien być materac idealny?

Odpowiednia ilość i jakość snu to sekret zdrowia i dobrego samopoczucia, warto więc stworzyć sobie przestrzeń sprzyjającą wypoczynkowi i regeneracji. Łóżko w domowej sypialni może, a nawet powinno być tak wygodne, jak te hotelowe w ekskluzywnych kurortach. Czy wiesz, że oprócz samej konstrukcji materaca liczą się także surowce, jakich użyto do jego wykonania? Po czym więc rozpoznać naprawdę wysoką jakość? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny przewodnik po luksusowych materiałach!

Końskie włosie – idealne wypełnienie Twojego materaca

Znajdziesz je wyłącznie w najlepszych łóżkach królewskich. Wypełnia się nim warstwy w materacu właściwym, a w modelach typu kontynentalnego również w tym bazowym – tworzącym boxspring. Jest ono starannie selekcjonowane, a do jego czyszczenia nie wykorzystuje się żadnych substancji chemicznych, lecz wyłącznie parę wodną pod wysokim ciśnieniem. Następnie czesze się je i układa ręcznie wewnątrz materaca.

Czy wiesz, że końskie włosie należy do najbardziej sprężystych włókien naturalnych? Z uwagi na swoją budowę każdy włos działa niczym mini sprężynka. Łóżko z takim wypełnieniem optymalnie dopasowuje się do ułożenia ciała, zapewniając stabilne podparcie, cyrkulację powietrza I odprowadzenie wilgoci. Właśnie dlatego materace z końskim włosiem poleca się do spania osobom cierpiącym na bóle pleców, napięcia mięśniowe czy problemy z kręgosłupem. W dodatku przestrzenna struktura włosia sprawia, że wewnątrz takiego podłoża tworzy się system kanalików, przez które powietrze może swobodnie przepływać. W połączeniu z naturalnym poszyciem bawełny bądź wiskozy łóżko oddycha, umożliwiając proces termoregulacji podczas snu.

Runo owcze, angora, kaszmir – czyli wełna w wielu odsłonach

Wełna świetnie zdaje egzamin jako wypełnienie, a także poszycie. W tym pierwszym przypadku łączy się ją zwykle z końskim włosiem oraz bawełną. Właśnie takie wypełnienie spotyka się najczęściej w ekskluzywnych materacach do spania. Zarówno wełna owcza, jak i ta pochodząca od kóz angorskich oraz kaszmirskich ma świetne właściwości termoizolacyjne. Zimą dodatkowo Cię ogrzeje, latem ułatwi odprowadzanie ciepła z powierzchni skóry. W efekcie łóżko z wełnianym materacem bardzo dobrze przepuszcza powietrze, zapewniając Ci pełen komfort termiczny niezależnie od pory roku oraz temperatury w pomieszczeniu.

Bawełna i len – naturalne poszycie ekskluzywnego materaca

W parze z luksusowym wypełnieniem musi iść także wysokiej klasy poszycie. Tutaj również stawiaj na materiały z włókien naturalnych – bawełna czy len idealnie sprawdzą się w tej roli. Są one miękkie i miłe w dotyku, przewiewne oraz mają właściwości antybakteryjne, dzięki czemu są po prostu zdrowe. Bawełniane i lniane tekstylia podobnie jak wełna doskonale adaptują się do warunków termicznych, jakie panują w otoczeniu. Oznacza to, że aktywnie regulują temperaturę ciała. Co ważne, tkaniny z włókien naturalnych są naprawdę trwałe – odporne na zaciągnięcia, ścieranie, peelingowanie – czyli na codzienne użytkowanie. Ma to znaczenie nie tylko w hotelowych apartamentach, lecz także w domowej sypialni. W końcu ekskluzywne łóżko z materacem będzie Ci służyć długie lata.

Ekskluzywny materac = naturalny materac!

Twoje łóżko to przestrzeń, w której spędzasz średnio osiem godzin każdej doby. To wtedy organizm najintensywniej się regeneruje, a także oczyszcza z toksyn. Właśnie dlatego naturalny materac to świetna inwestycja we własne zdrowie i dobre samopoczucie na co dzień. Więcej inspiracji na temat aranżacji sypialni oraz zdrowego snu znajdziesz w innych artykułach na blogu. Poczytaj w wolnej chwili!