Materac miękki, średni, twardy – który wybrać?

angielskie-luksusowe-materace

Stale odczuwasz zmęczenie i brak energii pomimo przesypianych nocy? Z trudem wstajesz z łóżka, a Twój poranek jest daleki od ideału? Jeśli tak, zwróć uwagę na materac, na którym śpisz. Nie jest tajemnicą, że to właśnie od niego zależy jakość i komfort snu. Z tego względu jego wybór nie powinien być przypadkowy, a dobrze przemyślany. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie kwestie warto uwzględnić przy jego zakupie i dlaczego twardość jest tak istotnym parametrem. Podpowiadamy też, czym wyróżniają się najlepsze luksusowe materace do spania. Sprawdź!

Dlaczego dobry materac jest tak ważny w sypialni?

O tym, że sen jest niezwykle ważny w życiu każdego człowieka, nie trzeba nikogo przekonywać. Aby po nocy cieszyć się dobrym samopoczuciem i przypływem energii, warto postawić na markowe materace. Wykonane z najlepszych jakościowo materiałów sprawiają, że mięśnie już po kilku minutach zaczynają się relaksować i odprężać. Wysokiej klasy produkty perfekcyjnie dostosowują się do anatomicznego kształtu i ciężaru ciała. Konsekwencją spania na niewłaściwie dobranym materacu mogą być nie tylko dokuczliwe bóle pleców i szyi. W dłuższej perspektywie mogą się pojawić:

  • trudności z koncentracją,
  • drętwienie kończyn,
  • wzmożone napięcie mięśniowe,
  • problemy z krążeniem krwi.

Czym kierować się, wybierając materac do spania?

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się podstawowym kwestiom dotyczącym wzrostu, masy ciała oraz ulubionej pozycji do spania. Nie bez znaczenia jest też ogólny stan zdrowia. Osoby, które zmagają się ze schorzeniami kręgosłupa, niedowładami kończyn czy z chorobami zwyrodnieniowymi, nie powinny spać na słabej jakości podłożu. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się np. materac z końskim włosiem. Prawidłowo dobrany będzie optymalnie podtrzymywać ciało, aby było ułożone w naturalnej pozycji.

Jaka twardość materaca jest najlepsza?

Kolejnym istotnym aspektem jest twardość materaca, która bardzo często jest pomijana podczas zakupu. Warto mieć na uwadze, że zbyt miękkie produkty powodują, że ciało po prostu się zapada. Z kolei zbyt twarde podłoże uniemożliwia przyjęcie wygodnej pozycji do odpoczynku, a także utrudnia całkowite rozluźnienie napiętych mięśni. W przypadku dzieci i osób szczupłych, których waga nie przekracza 60 kg, najlepszym rozwiązaniem są miękkie materace, np. angielskie. Gdy masa ciała jest większa niż 80 lub 100 kg, wówczas warto rozważyć zakup twardego lub średnio twardego produktu. Ważne, aby po ułożeniu się na powierzchni, kręgosłup nie był nienaturalnie wygięty. Śpiąc w takiej pozycji, możesz mieć pewność, że prędzej czy później pojawi się ból i ucisk w obrębie pleców.

Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając materac?

Kupując materac, ważne jest też, aby sprawdzić, jakie materiały zostały wykorzystane do jego produkcji. Najlepsze wyroby wyróżniają się delikatnym poszyciem oraz opatentowanymi sprężynami, które wzorowo podtrzymują ciało i sprawiają, że odpoczynek na nich jest korzystny dla samopoczucia. Nowością na rynku są ekskluzywne materace do spania z końskiego włosia, naturalnej wełny i bawełny, które są trwałe i wytrzymują wiele lat. Nie są to jednak ich jedyne zalety. Dzięki zastosowaniu przyjaznych człowiekowi surowców zapewniają najwyższy poziom wygody i wentylacji. To wszystko sprawia, że ich użytkowanie jest niezwykle przyjemne zarówno latem, jak i zimą.

Dobrze dobrany materac to podstawa efektywnego, komfortowego snu!

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi wiesz już, co się stanie, gdy w Twojej sypialni pojawi się zbyt miękki lub za twardy materac. Twoje mięśnie nie będą mogły się odprężyć, a kręgosłupowi zabraknie odpowiedniego podparcia. Jeśli chcesz się cieszyć komfortowym snem i dobrym samopoczuciem każdego dnia, postaw na produkty premium, które zostały stworzone przez renomowanych i doświadczonych specjalistów. Twój organizm na pewno się odwdzięczy za efektywny, regularny sen!