Jakie są naprawdę luksusowe łóżka i co je cechuje?

Dorosły człowiek potrzebuje średnio 8 godzin snu każdej doby. Naturalnie więc miejscem, w którym spędzasz aż jedną trzecią swojego życia, jest łóżko. To od niego w dużej mierze zależy jakość nocnego odpoczynku, a w perspektywie także Twoje zdrowie i samopoczucie. Warto więc zadbać, aby było ono maksymalnie wygodne. Czym właściwie wyróżniają się modele premium? Jakie są ich rodzaje oraz po czym rozpoznać te najlepsze? Podpowiadamy w tym wpisie – poczytaj!

Łóżko premium, czyli właściwie jakie?

Takie, które zapewni Ci pełen komfort podczas snu. Wymiary, konstrukcja, rodzaj materaca, użyte materiały, ale też design pasujący do estetyki wnętrza – to wszystko ma tutaj znaczenie. Jak rozpoznać naprawdę ekskluzywne modele? Oto wskazówki, które Ci w tym pomogą!

Konstrukcja łóżka premium – co warto wiedzieć?

Na początek zwróć uwagę na budowę – do wyboru masz dwie opcje: łóżko ramowe albo kontynentalne. W tym pierwszym materac jest zitegrowany z drewnianą ramą i warstwą sprężyn stabilizujących. Całość konstrukcji jest tapicerowana i pokryta ekskluzywnym materiałem, z kolei modele kontynentalne tworzy się inaczej. Standardowo składają się one z trzech warstw:

  • pierwszym, najniższym jest tzw. boxspring, czyli drewniana skrzynia na nóżkach wypełniona sprężynami,
  • drugi to właściwy materac wyposażony w sprężyny kieszeniowe – leży on bezpośrednio na boxie,
  • trzeci, najwyższy to topper – cienka nakładka, która zapewnia efekt otulenia i jeszcze lepszą cyrkulację powietrza, zapewnia też długą żywotność materaca.

Czy wiesz, że łóżka kontynentalne jeszcze do niedawna spotykane były praktycznie tylko w ekskluzywnych apartamentach hotelowych? W międzyczasie stały się jednym z najmodniejszych rozwiązań wnętrzarskich. Coraz częściej pojawiają się więc również w prywatnych sypialniach. Nie bez przyczyny – świetnie budują styl wnętrza, a do tego są naprawdę wygodne. Kilkuwarstwowa konstrukcja zapewnia optymalne podparcie dla kręgosłupa i maksymalny komfort podczas nocnego odpoczynku.

Ekskluzywne łóżko to wygodny materac z naturalnych materiałów

W praktyce mówiąc o łóżku, mamy na myśli przede wszystkim markowy materac do spania, bo to od niego bezpośrednio zależy dobry sen. Powinien on być wygodny, a także zdrowy, czyli oddychający i wykonany z przyjaznych materiałów. Dlatego w łóżkach premium wykorzystuje się najczęściej materace kieszeniowe. Poszczególne sprężyny umieszczone są tutaj w osobnych kieszonkach, w efekcie pracują niezależnie od siebie. Natomiast warstwy okładzin tworzą mieszanki włókien naturalnych – bawełna, wełna szetlandzka, kaszmir, a w najlepszych modelach także końskie włosie. Każdy włos działa wtedy jak miniaturowa sprężynka. Daje to mnóstwo elastycznych punktów podparcia, zapewniając idealne ułożenie ciała podczas snu. Końskie włosie gwarantuje także optymalny mikroklimat sanu.

Dlaczego warto wybierać naturalne materace?

Są one mocne, trwałe, a do tego po prostu zdrowe. W ludzkiej skórze znajdują się miliony mikroskopijnych porów, przez które organizm kontaktuje się ze światem zewnętrznym. Oddycha, usuwa toksyny, ale też chłonie wszystko, co styka się z powierzchnią ciała. Dlatego naturalne materiały materaca oraz akcesoriów do spania to podstawa. W tej roli bardzo dobrze sprawdzają się na przykład bawełna, len i wełna owcza lub kaszmir, a jako wypełnienie także wspomniane powyżej końskie włosie. Włosie posiada strukturę miniaturowych kanalików, świetnie przepuszcza powietrze i odprowadza wilgoć i reguluje temperaturę. W połączeniu z naturalnym poszyciem z bawełny, wełny czy wiskozy taki materac pozwala skórze oddychać. Zapewnia więc pełen komfort podczas snu – niezależnie od temperatury w pomieszczeniu.

Czym jeszcze wyróżniają się ekskluzywne łóżka?

Te najlepsze często są robione ręcznie na zamówienie. Producenci łóżek premium zazwyczaj umożliwiają pełne dopasowanie wybranego modelu do indywidualnych potrzeb, a także do metrażu i estetyki wnętrza. W takim przypadku decydujesz o rodzaju ramy oraz wezgłowia, wysokości, szerokości, typie samego materaca oraz poszyciu. Czyli praktycznie o wszystkim. Zaproś do swojej sypialni „szyte na miarę” łóżko, a stworzysz optymalną przestrzeń do snu i codziennego relaksu!