Jakie łóżka i materace są używane w najlepszych hotelach i SPA?

Na przestrzeni lat design łóżka zmieniał się wielokrotnie. Po erze klasycznych modeli ramowych przyszedł czas na kontynentalne, zwane też zwyczajowo hotelowymi. Szczególnie te drugie są synonimem maksymalnej wygody i błogiego odpoczynku. Najczęściej kojarzone są właśnie z luksusowymi apartamentami w Warszawie czy wakacyjnymi pobytami w ekskluzywnych kurortach. Jakie dokładnie łóżka i materace używane są w najlepszych hotelach i SPA? Sprawdź!

Idealne łóżko hotelowe – jakie powinno być?

Wygodne, ale też funkcjonalne. Za te idealne uchodzą wprawdzie łóżka kontynentalne, jednak ekskluzywne modele ramowe również się sprawdzą. Tym, co liczy się najbardziej, jest estetyka, wysoka jakość materiałów oraz staranność wykonania. Wyposażenie musi pasować do konkretnej aranżacji i spełniać oczekiwania gości. Właśnie dlatego luksusowe hotele i SPA tak chętnie sięgają po rozwiązania szyte na miarę. W ten sposób można samodzielnie zdecydować praktycznie o każdym detalu. O wymiarach łóżka, a także:

  • typie ramy, nóżek, wezgłowia,
  • grubości i twardości materaca,
  • kolorze oraz rodzaju poszycia.

Jakie modele spotyka się w najlepszych apartamentach hotelowych?

Łóżka ramowe czy kontynentalne?

Pod względem samej konstrukcji ekskluzywne łóżka dzielimy na dwa typy:

  • ramowe – czyli takie, w których materac zintegrowany jest z tapicerowaną bazą,
  • kontynentalne – tutaj z kolei mamy drewnianą skrzynię wypełnioną sprężynami plus właściwy materac spoczywający na boxie.

Oczywiście w obu przypadkach obudowa jest dodatkowo tapicerowana wysokiej klasy materiałem. W apartamentach hotelowych o najwyższym standardzie spotkać można najczęściej łóżka kontynentalne. Zazwyczaj ze względów praktycznych i higienicznych wyposaża się je jeszcze w cienką nakładkę, czyli tzw. topper, który przy okazji dodatkowo poprawia komfort snu. Dzięki kilkuwarstwowej, sprężystej konstrukcji modele typu kontynentalnego zapewniają maksymalną wygodę, a ich wysokość sprawia, że prezentują się we wnętrzu wyjątkowo efektownie.

Najważniejszy jest materac – jaki sprawdzi się najlepiej?

Bez względu na to, czy mówimy o łóżku ramowym, czy kontynentalnym, wysokiej klasy materac do spania to podstawa. Jego konstrukcja, rodzaj wypełnienia, poszycie bezpośrednio przekładają się na dobry sen. Jaki więc powinien być? Po pierwsze musi on w odpowiedni sposób podtrzymywać ciało – tylko wtedy będzie naprawdę wygodny. Powinien też umożliwiać termoregulację, czyli dobrze przepuszczać powietrze i odprowadzać wilgoć. Właśnie z tego powodu najlepiej zdają egzamin wypełnienia oraz poszycia z włókien naturalnych.

W łóżkach kontynentalnych dolny materac wykonuje się zazwyczaj w technologii bonellowej, z kolei ten właściwy, który spoczywa na boxie – kieszeniowej. W tym drugim stalowe sprężyny znajdują się w oddzielnych kieszonkach. Układa się je zawsze w takiej konfiguracji, aby pod wpływem nacisku podłoże dopasowywało się do anatomicznych krzywizn kręgosłupa, a tym samym zapewniało dobre podparcie. Z kolei koładzinami sprężyn są najczęściej mieszanki bawełny, wełny lub kaszmir i końskie włosie.

Czym właściwie charakteryzuje się materac z końskim włosiem?

Jest sprężysty, oddychający, a do tego w 100% naturalny, czyli po prostu zdrowy. Starannie wyselekcjonowane włosie najpierw poddaje się działaniu wysokiej temperatury, następnie czesze się je i układa ręcznie wewnątrz materaca. Każdy włos z uwagi na swoją budowę działa jak miniaturowa sprężynka, zapewniając idealne otulenie w trakcie spania. Do tego struktura końskiego włosia gwarantuje swobodny przepływ powietrza i odprowadzanie wilgoci.. Takie wypełnienie w połączeniu z poszyciem z włókien naturalnych powoduje, że materac oddycha. Pozwala więc także oddychać skórze i zapewnia komfortowy sen.

Dobry materac hotelowy musi być też funkcjonalny

Bardzo przydają się na przykład praktyczne uchwyty po bokach, dzięki którym w razie potrzeby można go łatwo podnieść. Poza tym poszycie powinno być mocne i trwałe – pod tym względem bawełna, len czy wełna nie mają sobie równych. Aby dodatkowo zabezpieczyć łóżko, w hotelach wykorzystuje się często, oprócz topperów, specjalne bawełniane ochraniacze i pokrowce. Podsumowując – w urządzaniu ekskluzywnego apartamentu liczą się przede wszystkim wysoka jakość wyposażenia, funkcjonalność i harmonia. Dzięki temu aranżacja jest udana!