Jak często powinno się czyścić materace z końskim włosiem?

materace z końskim włosiem

Naturalne końskie włosie to materiał, który od wieków wykorzystuje się jako wypełnienie luksusowych materacy. Jest ono wyjątkowo sprężyste, odporne na działanie wilgoci oraz antybakteryjne. Angielskie materace z końskim włosiem spotyka się dziś już nie tylko w najlepszych apartamentach hotelowych, ale coraz częściej też w prywatnych sypialniach – to idealny wybór dla każdego, kto chce zadbać o zdrowy sen. Sprawdź, jak o nie dbać, aby służyły przez długie lata!

Końskie włosie – idealne wypełnienie Twojego materaca

Tradycja wykorzystywania końskiego włosia w meblarstwie narodziła się w Szwajcarii już w IX wieku i przetrwała do dziś. Od wieków materace z takim wypełnieniem uchodzą za najwygodniejsze oraz najbardziej luksusowe. Te najlepsze tworzy się ręcznie, tradycyjnymi technikami – wyselekcjonowane włosie czyści się, używając pary wodnej, następnie czesze się je, po czym starannie układa pukle między sprężynami. Ze względu na budowę włosa, łóżko z takim wypełnieniem zyskuje wyjątkowe właściwości. Każdy włos jest tutaj swojego rodzaju miniaturową sprężynką, dzięki czemu materac idealnie dopasowuje się do kształtu ciała podczas snu, zapewniając kręgosłupowi właściwe podparcie. Co więcej, jest on nie tylko wygodny, lecz także łatwy w pielęgnacji.

Czy materac z końskim włosiem wymaga częstego czyszczenia?

Wręcz przeciwnie – można czyścić go nawet rzadziej niż modele z syntetycznym wypełnieniem. Wynika to z naturalnej struktury końskiego włosia. Na przekroju poprzecznym włosa wyraźnie widać jego warstwową budowę – pusty w środku rdzeń otoczony jest z zewnątrz charakterystycznymi komórkami w kształcie łusek. Do tego dochodzi sam sposób ułożenia wypełnienia – pomiędzy włosami tworzy się system kanalików, który doskonale odprowadza wodę. W efekcie wilgoć paruje z takiego podłoża momentalnie. To niezwykle praktyczna cecha, bo pozwala zachować suchość materaca i zapewnia mu odpowiednie wentylowanie. Ponieważ bakterie czy grzyby zazwyczaj bardzo niechętnie namnażają się w suchym środowisku, materac z końskiego włosia jest naturalnie odporny na rozwój mikroorganizmów. Będzie więc idealnym wyborem dla osób, które podczas snu intensywnie się pocą.

Jak prawidłowo dbać o materac z końskim włosiem?

Przede wszystkim należy regularnie go wietrzyć oraz zadbać, aby podłoże miało możliwość wentylowania się w nocy. Znaczenie ma tutaj więc także konstrukcja łóżka oraz poszycie materaca z końskim włosiem, które również powinno być naturalne – najlepiej bawełniane bądź lniane. Ponieważ wypełnienie z włókien naturalnych jest antybakteryjne oraz ma zdolność samooczyszczania się z cząsteczek kurzu, materac z końskim włosiem jest łatwy w pielęgnacji. Wystarczy regularnie go odkurzać oraz wietrzyć, a co jakiś czas prać materiał wierzchni.

Co w przypadku pojawienia się większych zabrudzeń?

W takiej sytuacji liczy się przede wszystkim szybkość reakcji – plamą najlepiej zająć się od razu, ponieważ starsze zabrudzenia trudniej jest wyczyścić. Warto zaprać tkaninę powierzchownie, używając domowych, bezpiecznych dla zdrowia środków czyszczących, np. wody utlenionej, sody oczyszczonej czy po prostu roztworu wody z mydłem. W przypadku rozlania się płynów na łóżko należy także pamiętać, aby materac z końskim włosiem dokładnie wysuszyć.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dobry, luksusowy materac to inwestycja na długie lata. Warto więc regularnie o niego dbać. Można na przykład skorzystać z dodatkowych pokrowców albo nakładek na łóżko, czyli tzw. topperów. Dokładnie takich jak te, które spotyka się w pokojach hotelowych. Toppery to naprawdę praktyczne rozwiązanie świetnie zabezpieczające podłoże przed zabrudzeniami.

Jak często należy więc czyścić materac z końskim włosiem?

Na pytanie, jak często czyścić materac z końskim włosiem, nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Tak naprawdę wszystko zależy w głównej mierze od tego, w jaki sposób go używamy. Jedno jest pewne – o tak luksusowy materac warto dbać na co dzień, a ewentualne plamy usuwać od razu, gdy tylko się pojawią. Wtedy z pewnością będzie on inwestycją na długie lata!