Dlaczego łóżka kontynentalne są takie wygodne?

najlepsze łóżka kontynentalne

Świetnie budują styl wnętrza, są eleganckie, a do tego naprawdę wygodne – nie bez przyczyny to właśnie one są pierwszym wyborem projektantów wnętrz. Łóżka kontynentalne, bo oczywiście o nie chodzi, jeszcze jakiś czas temu spotykane praktycznie wyłącznie w luksusowych apartamentach hotelowych, dziś na dobre zadomowiły się również w prywatnych sypialniach. Już na pierwszy rzut oka wyróżniają się imponującą wysokością. Jednak ciekawy design to niejedyna ich zaleta. Dlaczego łóżka kontynentalne są takie wygodne? Zdradzamy w dalszej części artykułu – zobacz!

Skąd właściwie wzięły się łóżka kontynentalne, czyli kilka słów o ich historii

Historia łóżek kontynentalnych zaczęła się całkiem niedawno, bo w XIX wieku. Właśnie wtedy w Stanach Zjednoczonych pojawiły się pierwsze tego typu modele, bardzo szybko stając się znakiem rozpoznawczym amerykańskich sypialni. Już wówczas intrygowały swoją niebanalną konstrukcją – zaprojektowane były w taki sposób, aby materac znajdował się maksymalnie wysoko nad podłogą, co zapewniało dobrą izolację od chłodu ziemi.

Nie minęło wiele czasu, a łóżka kontynentalne z Ameryki zawędrowały do Skandynawii, a następnie do innych krajów Europy. Również w Polsce zyskały sporo zwolenników. Początkowo spotkać można było je głównie w najlepszych apartamentach hotelowych w Warszawie, jednak z biegiem czasu coraz częściej zaczęły pojawiać się także w prywatnych mieszkaniach. Obecnie eleganckie, tapicerowane łóżka typu kontynentalnego są pierwszym wyborem projektantów do luksusowych wnętrz. Często nawet powstają one na indywidualne zamówienie, co umożliwia dopasowanie ich do konkretnej aranżacji. Nie sposób odmówić im estetyki, jak również funkcjonalności – ich konstrukcja sprawia, że są wyjątkowo wygodne.

Jak zbudowane są łóżka kontynentalne?

Różnicę pomiędzy klasycznym łóżkiem ramowym a kontynentalnym widać już na pierwszy rzut oka w wysokości mebla. Te drugie są wyższe. Zazwyczaj posłanie znajduje się tutaj minimum 70 centymetrów nad podłogą, a niekiedy jeszcze wyżej – wszystko zależy od rodzaju nóżek. Łóżko kontynentalne wyróżnia się warstwową konstrukcją. Jego podstawą jest tzw. boxspring, czyli osadzona na nóżkach drewniana skrzynia, wewnątrz której znajduje się materac bonellowy na trwałe zespolony z obudową. Oczywiście skrzynia tapicerowana jest eleganckim materiałem.

Druga warstwa to materac właściwy, tym razem typu kieszeniowego, co oznacza, że każda sprężyna leży tutaj w osobnej kieszonce. Z kolei wolne przestrzenie pomiędzy sprężynami wypełnia się dodatkowo elastycznym materiałem. W najlepszych materacach stosuje się naturalne wypełnienie z mieszanki wełny owczej, kaszmiru i końskiego włosia. Trzecią, ostatnią warstwą jest tzw. topper spotykany w pokojach hotelowych, a niekiedy także w prywatnych sypialniach. Jest to cienka nakładka, która chroni poszycie materaca przed zabrudzeniem, będąc przy okazji dodatkową warstwą sprężystą poprawiającą komfort snu.

Dlaczego łóżka kontynentalne są takie wygodne?

Od dziesięcioleci łóżka kontynentalne niezmiennie są synonimem błogiego odpoczynku. Ich wygoda wynika bezpośrednio z konstrukcji – dwa materace ułożone warstwowo zapewniają ciału właściwe podparcie. Co więcej, najlepsze materace kieszeniowe tworzy się tak, aby miały one kilka różnych stref twardości.

Nie bez znaczenia jest także samo wypełnienie. Końskie włosie używane w luksusowych modelach wyróżnia się bardzo dobrą sprężystością, tworząc miliony dodatkowych punktów podparcia. W efekcie podłoże optymalnie dopasowuje się do ułożenia głowy i szyi oraz anatomicznych krzywizn kręgosłupa podczas snu. Końskie włosie jest także naturalnie elastyczne oraz odporne na odkształcenia, dzięki czemu materac przetrwa w świetnym stanie długie lata.

Komu polecamy łóżka kontynentalne?

Wygodne łóżko to z założenia dobra inwestycja. Bez względu na to, czy aranżujesz sypialnię, czy też ekskluzywny apartament hotelowy, komfortowe miejsce do spania to podstawa. Łóżka kontynentalne nie bez powodów uchodzą za najwygodniejsze ze wszystkich. Docenią je jednak nie tylko osoby cierpiące na problemy z kręgosłupem, napięcia karku czy bóle głowy, lecz każdy, kto chce zadbać o zdrowie i poprawić swój komfort snu.