Czym wyróżniają się materace z końskim włosiem?

angielskie-ekskluzywne-materace

W dobie wszechobecnych tworzyw sztucznych coraz bardziej doceniamy włókna naturalne. W poszukiwaniu zdrowego materaca do spania warto zwrócić uwagę na modele z wypełnieniem z końskim włosiem. Dlaczego to dobry pomysł? Jak prawidłowo dbać o taki materac, aby był inwestycją na długie lata? Sprawdź!

Końskie włosie – wyjątkowe wypełnienie Twojego materaca

Wykorzystywanie końskiego włosia w meblarstwie ma długą tradycję. Już w okresie średniowiecza konie dostarczały człowiekowi nie tylko swojej siły, ale też włosia z grzywy. Obecnie końskie włosie jest materiałem ekskluzywnym, rzadkim – jednak coraz bardziej pożądanym. Materace do spania z takim wypełnieniem uchodzą za najbardziej luksusowe, bo najwygodniejsze i najzdrowsze. Znaleźć je można m.in. w ofercie angielskiej marki Vispring czy szwedzkiej Hästens.

Jak powstają materace z końskim włosiem?

Wprawdzie od momentu, gdy powstało pierwsze tego typu posłanie, minęły całe wieki, jednak w kwestii samego wytwarzania materaców niewiele się zmieniło. Te najlepsze, markowe nadal tworzy się ręcznie, tradycyjnymi technikami. Końskie włosie najpierw starannie się selekcjonuje, następnie czyści się je za pomocą pary wodnej – bez użycia szkodliwych substancji. Teraz już wystarczy wyczesać je oraz ułożyć starannie pukle między sprężynami. Zazwyczaj do wypełnienia używa się mieszanki końskiego włosia z innymi włóknami naturalnymi. W składzie domieszki znajdziemy m.in. wełnę szetlandzką, kaszmir, angorę, bawełnę. Takie wypełnienie swobodnie przepuszcza powietrze oraz doskonale sprężynuje. Dzięki niemu łóżko zyskuje wyjątkowe właściwości.

Jakie właściwości ma materac z końskim włosiem?

Ze względu na samą strukturę końskiego włosia materac z takim wypełnieniem:

  • oddycha – pomiędzy włosami tworzy się system kanalików, który doskonale odprowadza wilgoć. W efekcie łóżko bardzo dobrze wentyluje się w nocy, a tym samym jest odporne na rozwój mikroorganizmów,
  • idealnie dopasowuje się do kształtu ciała – każdy włos działa tutaj niczym sprężynka, dzięki czemu kręgosłup zyskuje właściwe podparcie podczas snu,
  • nie odkształca się w wyniku użytkowania – dzięki swojej strukturze komórkowej końskie włosie jest bardzo sprężyste, a po odkształceniu bez problemu wraca do pierwotnego kształtu.

Materac z tym ekskluzywnym wypełnieniem jest naturalnie antybakteryjny, a więc zdrowy. Jest też łatwy w pielęgnacji. Wystarczy regularnie go wietrzyć, a przetrwa w idealnym stanie długie lata.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze materaca z końskim włosiem?

Spójrz koniecznie na samą konstrukcję, a dokładnie na sposób ułożenia sprężyn. Za najlepsze uważa się modele typu kieszeniowego. Każda sprężyna leży w tym przypadku w osobnej kieszonce, dzięki czemu poszczególne części podłoża pracują niezależnie od siebie. Markowe materace tworzy się w taki sposób, aby miały one najczęściej siedem różnych stref twardości. Taka konstrukcja sprawia, że łóżko odpowiednio dopasowuje się do krzywizn ciała, zapewniając optymalne podparcie kręgosłupowi.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest materiał poszycia. Ono również powinno być uszyte z włókien naturalnych, np. z lnu lub bawełny. Dzięki temu łóżko będzie dobrze wentylować się w nocy – a to w praktyce jest istotne.

Jak dbać o materac z końskim włosiem?

Ponieważ materac z końskim włosiem oraz naturalnym poszyciem świetnie oddycha, a mikroorganizmy niechętnie namnażają się w suchym środowisku, jest on bardzo łatwy w pielęgnacji. Właśnie dlatego można czyścić go nawet rzadziej niż modele z syntetycznym wypełnieniem. Tak naprawdę wystarczy regularnie go wietrzyć, a co jakiś czas prać materiał wierzchni. W razie przypadkowego zabrudzenia plamę najlepiej jest od razu zaprać powierzchownie, np. używając roztworu wody z delikatnym mydłem. Pamiętaj, żeby później materac dobrze wysuszyć.

Śpij zdrowo!

To, na czym śpimy, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Równie ważne, co konstrukcja łóżka, są materiały wykonania. Materac z końskim włosiem to dobra inwestycja. Pokochasz go za naturalną sprężystość, odporność na działanie wilgoci oraz właściwości antybakteryjne. Wypróbuj go raz, a już nigdy nie wrócisz do modeli z syntetycznym wypełnieniem.