Wezgłowia do łóżek – o czym warto pamiętać podczas wyboru?

zaglowie-wezglowia-tapicerowane

Jeszcze jakiś czas temu kojarzone przede wszystkim z aranżacjami w stylu glamour, nowojorskim czy angielskim, obecnie coraz częściej pojawia się także w nowoczesnych wnętrzach. Eleganckie wezgłowie, bo oczywiście o nie chodzi, to detal, który świetnie buduje styl sypialni. Przy okazji jest wyjątkowo praktyczny – izoluje od chłodu oraz wycisza odgłosy dochodzące zza ściany. Zagłowie tapicerowane luksusowym materiałem możesz zamówić razem z łóżkiem, ale też dokupić je osobno. Jak dobrać idealne wezgłowie do swojego wnętrza? Kilka praktycznych wskazówek znajdziesz poniżej – sprawdź!

Tapicerowane wezgłowie – detal, który zbuduje styl Twojej sypialni

Jako wezgłowie lub zagłowie określamy tapicerowany skórą bądź ekskluzywną tkaniną element łóżka znajdujący się bezpośrednio za głową śpiącej osoby. Najczęściej montuje się je do ramy, chociaż są również modele podwieszane albo przeznaczone do oparcia o ścianę. O wezgłowie można uzupełnić każdy typ łóżka – zarówno kontynentalne, jak i ramowe. To rozwiązanie funkcjonalne, a do tego efektowne. Jak podkreślają projektanci wnętrz – to jeden z najlepszych sposobów na to, aby stosunkowo niewielkim kosztem oraz nakładem pracy odmienić styl sypialni.

W poszukiwaniu zagłowia, które w pełni dopasujesz do swoich potrzeb i charakteru wnętrza, zerknij na propozycje marek premium, takich jak Vispring oraz Hästens. Zamawiając produkty tych firm, możesz sam zdecydować o każdym detalu, w tym o:

  • kształcie,
  • wysokości i szerokości,
  • a także rodzaju, kolorze, fakturze materiału obiciowego.

Jak dobrać wezgłowie idealne?

Wysokość zagłowia – dobierz do swoich potrzeb

W zależności od modelu zagłowia mogą znacznie różnić się od siebie wysokością. Wśród propozycji znajdziesz zarówno te najniższe sięgające około 50 cm powyżej materaca, jak i te naprawdę wysokie – mierzące około 170 cm, licząc od podłogi. W tym ostatnim przypadku za łóżkiem powstaje tak naprawdę tapicerowana ekskluzywnym materiałem ściana, o którą oprzesz się wygodnie plecami i tyłem głowy. Szczególnie jeśli lubisz czytać przed snem, docenisz to rozwiązanie.

Kształt i materiał wezgłowia – dopasuj do stylu wnętrza

…i własnych upodobań. Płaszczyzna wezgłowia może być idealnie prostopadła do łóżka lub delikatnie nachylona. Z kolei górna krawędź bywa prosta, ale też ozdobnie wyprofilowana. Minimalistyczne zagłowie tapicerowane skórą lub gładką tkaniną świetnie odnajdzie się w aranżacjach minimalistycznych, nowojorskich, skandynawskich. Z kolei to profilowane, ozdobione dekoracyjnymi pikowaniami może sprawdzić się we wnętrzach w stylu angielskim, glamour czy francuskim.

Wezgłowie to bardzo charakterny detal, który momentalnie przyciąga wzrok i przesądza o ostatecznym wyglądzie wnętrza. Wybierz więc takie, które Ci się podoba. Pamiętaj, że w sypialni musisz czuć się w pełni komfortowo. Trendy wnętrzarskie potraktuj więc jako ciekawą inspirację, lecz ostatecznie, kieruj się własnym gustem.

Tkanina obiciowa – wybierz swoją ulubioną

Kolor, wzór, pikowania lub ich brak, ale też sam rodzaj materiału to wszystko aspekty, które warto brać pod uwagę przy wyborze. Eleganckie zagłowie może być tapicerowane naturalną skórą lub ekskluzywną tkaniną, np. aksamitem, wełną czy lnem. Przy wyborze zwróć uwagę na jakość oraz sposób wykończenia materiału. Tkaniny z półki premium są bardzo przyjemne w dotyku, a także trwałe – odporne na supełkowanie, zaciągnięcia, ścieranie, blaknięcie pod wpływem światła. Przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej zobaczyć oraz dotknąć poszczególnych materiałów. Wzorniki tkanin obiciowych marek Vispring i Hästens znajdziesz w salonach stacjonarnych.

Postaw na detale, które tworzą klimat

Najważniejszym elementem sypialni jest łóżko. To od niego warto zacząć tworzenie całej aranżacji. Bez względu na to, czy decydujesz się na model typu kontynentalnego, czy klasyczny ramowy, pomyśl jeszcze o tapicerowanym wezgłowiu. W ten prosty sposób zapewnisz sobie dodatkowe ciepło i komfort akustyczny podczas snu, a przy okazji fantastycznie zbudujesz styl wnętrza.