Łóżko kontynentalne w sypialni – moda czy wygoda?

lozka-tapicerowane-kontynentalne

Jedną z ważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć podczas projektowania sypialni, jest aranżacja przestrzeni do spania. W poszukiwaniu mebli, które są naprawdę wygodne, ale też świetnie akcentują styl wnętrza, warto zwrócić uwagę na eleganckie łóżka kontynentalne. Sprawdź, dlaczego to doskonała alternatywa dla klasycznych modeli ramowych!

Wyzwanie aranżacyjne: wybór łóżka do sypialni

Przeglądając wnętrzarskie inspiracje, jedno jest pewne – pomysłów na aranżację sypialni nie brakuje. Jeszcze jakiś czas temu w prywatnych domach najczęściej pojawiały się łóżka ramowe, gdzie materac spoczywa na drewnianym lub tapicerowanym stelażu. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na łóżko kontynentalne. Nie bez powodu – to rozwiązanie wygodne i stylowe.

Jak dokładnie zbudowane jest łóżko kontynentalne?

W przeciwieństwie do modeli ramowych łóżka kontynentalne charakteryzują się warstwową budową. Składają się z trzech warstw sprężystych, którymi są:

  1. boxspring – czyli skrzynia wypełniona w środku sprężynami stanowiącymi pierwszy materac,
  2. materac właściwy – najczęściej o konstrukcji kieszeniowej,
  3. cienka dodatkowa nakładka, czyli tzw. topper – chroni materac przed zabrudzeniami. Przy okazji jest kolejną warstwą sprężystą tworzącą komfortową powierzchnię do spania.

Skrzynia nie stoi bezpośrednio na podłodze, lecz osadzona jest zawsze na drewnianych lub metalowych nóżkach. Znakiem rozpoznawczym łóżek kontynentalnych jest więc niebagatelna wysokość, która wynosi zazwyczaj około 70 centymetrów, a czasami nawet więcej – wszystko zależy od rodzaju nóżek. Dodatkowo integralnym elementem łóżka kontynentalnego jest eleganckie wezgłowie.

Dlaczego warto zdecydować się na taki typ łóżka?

Wysokie łóżko tapicerowane to wygodne i modne rozwiązanie – podkreślają projektanci wnętrz. Zaletą bezdyskusyjną modeli kontynentalnych jest to, że śpi się na nich naprawdę komfortowo. Ich wyjątkowa estetyka również robi wrażenie.

Dlaczego łóżka kontynentalne są tak wygodne?

Wysoki komfort użytkowania wynika bezpośrednio z budowy mebla. Piętrowa konstrukcja złożona z kilku materacy ułożonych jeden na drugim zapewnia kręgosłupowi idealne podparcie. W najlepszych łóżkach kontynentalnych stosuje się materace z naturalnym wypełnieniem, np. takim z końskiego włosia, wełny i kaszmiru. W odróżnieniu od włókien syntetycznych te naturalne bardzo dobrze przepuszczają powietrze. Mają też doskonałe właściwości sprężyste oraz termoizolacyjne. W praktyce oznacza to, że takie podłoże:

  • zapewnia właściwą cyrkulację powietrza i bardzo dobrze odprowadza wilgoć,
  • optymalnie dopasowuje się do kształtu ciała śpiącego,
  • nie odkształca się nawet po wielu latach użytkowania.

Do jakich aranżacji wnętrz pasuje łóżko kontynentalne?

Wysokie łóżko tapicerowane świetnie odnajdzie się m.in. w aranżacjach w stylu angielskim, nowojorskim, modern-classic, skandynawskim czy glamour. Coraz częściej modele typu kontynentalnego pojawiają się także w nowoczesnych, minimalistycznych, a nawet industrialnych wnętrzach.

Elementem, który w znacznej mierze przesądza o stylu całego mebla, jest wezgłowie tapicerowane ekskluzywnym materiałem. Poszczególne modele mogą różnić się od siebie m.in.:

  • wymiarami,
  • kształtem,
  • sposobem profilowania górnej krawędzi,
  • rodzajem tkaniny obiciowej.

W zależności od typu wezgłowie przytwierdza się bezpośrednio do boxu łóżka albo opiera o ścianę. To detal, który fantastycznie buduje styl sypialni, a co więcej – jest praktyczny. Bardzo dobrze tłumi odgłosy zza ściany oraz dodatkowo izoluje od chłodu. O miękką tapicerkę wygodnie oprzesz się też plecami podczas wieczornej lektury lub filmowego seansu.

Moda czy wygoda?

Na szczęście wcale nie musisz wybierać. Jeśli w kwestii wygody nie uznajesz kompromisów, a jednocześnie styl sypialni także ma dla Ciebie duże znaczenie, łóżko kontynentalne jest idealnym wyborem. To prawdziwy mebel-kameleon, który da się wystylizować na wiele sposobów. Zdecyduj tylko o rodzaju nóżek, wysokości oraz kształcie wezgłowia, wybierz elegancką tkaninę obiciową i dopasuj je do charakteru swojej sypialni.