Łóżko kontynentalne – czy to idealny pomysł dla wymagającej pary?

Łóżko małżeńskie z pojemnikiem

Aranżacja sypialni dla dwojga może niekiedy stanowić wyzwanie. Największym z nich jest zazwyczaj wybór przestrzeni do spania. Przy doborze nowoczesnego łoża małżeńskiego trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak indywidualne preferencje obu partnerów z osobna, ale też trendy czy wymiary. Na rynku można znaleźć wiele propozycji mebli sypialnianych. Szukając nowoczesnego łóżka małżeńskiego, które zapewni obojgu partnerom maksymalny komfort podczas snu, warto pomyśleć o modelu typu kontynentalnego. Zobacz, czy to rozwiązanie sprawdzi się także w Waszej sypialni!

Łóżko kontynentalne – czyli właściwie jakie?

Choć model kontynentalny współcześnie kojarzony jest z nowoczesnymi łóżkami małżeńskimi, w rzeczywistości jest on znacznie starszy, niż zakłada wiele osób. Jego historia zaczęła się już wiele lat temu. Ten rodzaj łóżka dużego do sypialni po raz pierwszy pojawił się już w XIX wieku w amerykańskich i skandynawskich domach. Z czasem stał się popularny także w innych krajach Europy, w tym w Polsce. Duże modele łóż małżeńskich do sypialni typu kontynentalnego składają się z kilku poziomów. Podstawą jest boxspring, czyli tapicerowana skrzynia zespolona na stałe z materacem bonellowym. Druga warstwa to materac właściwy typu kieszeniowego – w zależności od modelu może być wyposażony w pojedynczy albo podwójny rząd sprężyn. Dodatkowym elementem tego dużego łóżka do sypialni jest cienki materac wierzchni – tzw. topper, który tworzy ostatnią warstwę sprężystą.

Taka piętrowa konstrukcja bezpośrednio przekłada się na imponującą wysokość łóżka, która wynosi tutaj aż 70 centymetrów. W efekcie nie tylko prezentuje się ono wyjątkowo efektownie, ale też jest naprawdę wygodne.

Dlaczego łóżko kontynentalne to dobry wybór do wspólnej sypialni?

Tego typu modele uchodzą za najwygodniejsze ze wszystkich. Materace ułożone jeden na drugim zapewniają kręgosłupowi idealne podparcie. Ponieważ duże łóżka sypialniane kontynentalne są nie tylko wysokie, ale też szerokie, każdy z partnerów ma dla siebie wystarczająco dużo przestrzeni. Jak wybrać najlepsze łóżko kontynentalne do wspólnej sypialni? Oto kilka wskazówek!

Wymiary łóżka – dobierz do Waszych potrzeb oraz metrażu wnętrza

Wymiary materaca przeznaczonego dla pary mogą kształtować się różnie. Najmniejsze modele mają około 150 x 200 cm, te największe, które spotkamy w najbardziej luksusowych łóżkach małżeńskich nowoczesnych tapicerowanych – 200 x 200 lub nawet 200 x 220 cm. Wybór danego wymiaru nie sprowadza się jednak wyłącznie do estetyki. Oczywiście łóżko musi być dopasowane do wzrostu obojga partnerów. Osoby mierzące do 180 cm mogą spokojnie wybrać materac o długości 200 cm. Dla osób wyższych lepszy będzie taki o długości 220 cm.

Z kolei dobierając szerokość skrzyni, głównym ograniczeniem jest metraż sypialni. Pamiętaj, że w ofercie marek premium znajdziesz również kompaktowe modele, które z powodzeniem zdadzą egzamin w kameralnych wnętrzach. Jeśli jednak nie ogranicza Cię liczba metrów kwadratowych, warto pomyśleć o większym łóżku małżeńskim tapicerowanym. Im szersze, tym więcej przestrzeni dla jednej osoby, a więc wyższy komfort snu. Zwłaszcza ci, którzy lubią mieć w nocy dużo miejsca, powinni zdecydować się na szerszy wariant.

Materac dla pary – jak dobrze go dobrać?

Najważniejszym elementem łóżka kontynentalnego jest materac właściwy, ponieważ to on przede wszystkim odpowiada za wygodę podczas nocnego odpoczynku. Śpiąc w dwie osoby, najlepszym wyborem jest materac kieszeniowy siedmiostrefowy. Jest on skonstruowany w taki sposób, że każda sprężyna znajduje się w osobnej kieszonce. W efekcie poszczególne części markowego materaca do spania pracują niezależnie od siebie. W praktyce oznacza to, że gdy partner np. wstaje w nocy lub przewraca się z boku na bok, nie wybudza to ze snu drugiej osoby. Łóżko małżeńskie z takim materacem to doskonały wybór dla osób, które chodzą spać i wstają o różnych porach. Świetnie sprawdzi się także w przypadku, kiedy ktoś bardzo łatwo wybudza się w środku nocy.

Wypełnienie i poszycie materaca – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Teoretycznie wysokość łóżka kontynentalnego powinna sprawiać, że materac dobrze wentyluje się w nocy. Warunek jest jeden – musi być on wykonany z naturalnych materiałów. Za najbardziej ekskluzywne uważa się materace z wypełnieniem z końskiego włosia, wełny i kaszmiru oraz z lnianym bądź bawełnianym poszyciem. To dobra inwestycja. Przy dwóch śpiących osobach właściwa cyrkulacja powietrza jest ważna. Naturalne materiały są przewiewne, dzięki czemu dobrze odprowadzają wilgoć oraz hamują namnażanie się mikroorganizmów.

Ponadto materace z końskim włosiem są wygodne, bo bardzo dobrze dopasowują się do krzywizn kręgosłupa. Dzięki temu rano obudzicie się wypoczęci i w dobrych humorach.

Jakie jeszcze zalety ma łóżko kontynentalne?

Jeśli lubicie czytać przed zaśnięciem lub sypialnia służy Wam nie tylko do nocnego wypoczynku, lecz także do relaksu w ciągu dnia, również docenicie to rozwiązanie. Nieodłącznym elementem łóżka kontynentalnego jest miękkie wezgłowie, o które można się wygodnie oprzeć plecami. Funkcjonalność, jeśli chodzi o meble, jest niezwykle ważna. Z tego powodu warto także zwrócić uwagę na łóżko małżeńskie z pojemnikiem na pościel. Jest to doskonałe rozwiązanie zapewniające dodatkową przestrzeń do magazynowania.

Mówiąc o zaletach, nie sposób jest także nie wspomnieć o walorach estetycznych łóżek nowoczesnych tapicerowanych. Mebel ten wprowadza powiew luksusu nawet w najprościej urządzonej sypialni. Takie duże łóżka małżeńskie cenione są nie tylko za nieocenioną wygodę, ale także niezwykle piękną prezentację. Wysokie łóżko tapicerowane ekskluzywnym materiałem świetnie wkomponuje się m.in. we wnętrza w stylu angielskim, nowojorskim, skandynawskim, nowoczesnym, a nawet loftowym.