Jak dobrać wezgłowie do łóżka kontynentalnego?

wezgłowia tapicerowane

Aranżacja sypialni powinna maksymalnie sprzyjać relaksowi. Podstawowym elementem wyposażenia jest oczywiście ekskluzywne łóżko ramowe lub kontynentalne. Szczególnie to drugie warto uzupełnić o eleganckie wezgłowie tapicerowane luksusowym materiałem. Jak dobrać zagłówek do wymiarów łóżka oraz wystroju wnętrza? Jakiego rodzaju obicia będą najlepsze? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci dokonać trafnego wyboru – sprawdź!

Dlaczego warto wybrać łóżko z tapicerowanym wezgłowiem?

Zagłówek to element, który pełni zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Tapicerowane wezgłowie jest miękkie oraz świetnie izoluje od chłodu ściany. Zapewnia więc plecom wygodne, ciepłe oparcie podczas wieczornej lektury czy porannej kawy. Docenisz je, zwłaszcza jeśli lubisz czytać w łóżku przed zaśnięciem bądź po przebudzeniu. Zagłówek obity naturalną skórą lub luksusową tkaniną dodatkowo podkreśli też elegancki wystrój wnętrza. Doskonale odnajdzie się m.in. w sypialni urządzonej w stylu klasycznym, glamour, eklektycznym, retro, a także nowojorskim, hampton czy modern classic.

Tapicerowane wezgłowie można zamówić w komplecie z ekskluzywnym łóżkiem kontynentalnym, ale też dokupić je osobno. Jak dobrze je dobrać?

Jak dobrać wezgłowie do łóżka?

Jeżeli masz w sypialni łóżko bez zagłówka, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zmienić. Przed złożeniem zamówienia weź pod uwagę wymiary oraz design łóżka. Niedopasowane wezgłowie może zaburzyć harmonię całego pomieszczenia, za to już odpowiednio dobrane świetnie zbuduje styl wnętrza. Przede wszystkim zmierz dokładnie swoje łóżko. Szerokość zagłówka powinna odpowiadać szerokości ramy. W przypadku wyższych i szerszych modeli typu kontynentalnego tapicerowane wezgłowie dobrze, aby było też proporcjonalnie wyższe.

Obicie wezgłowia – na co zwrócić uwagę przy wyborze materiału?

W zależności od konkretnego modelu zagłówki mogą być tapicerowane różnymi materiałami. Te najbardziej ekskluzywne obija się najczęściej:

  • skórą naturalną,
  • wełną owczą albo kaszmirem,
  • aksamitem lub welurem,
  • bawełnianą bądź lnianą plecionką o wyraźnym splocie.

Ponieważ wezgłowie kupujesz na lata, wybieraj najlepsze materiały obiciowe. Obicie musi być odporne na ścieranie, mechacenie oraz zaciągnięcia i inne uszkodzenia mechaniczne, ale też łatwe do czyszczenia. Przy wyborze tkaniny tapicerskiej zwróć uwagę na jej skład, a także gramaturę, czyli wagę w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni.

Szukaj tkanin, dla których:

  • ścieralność wynosi minimum 50-60 tysięcy cykli Martindale’a – im wyższa wartość tego parametru, tym lepiej,
  • odporność na peelingowanie, czyli powstawanie na powierzchni tapicerki drobnych supełków wynosi 4 lub 5 w pięciostopniowej skali,
  • wrażliwość na odbarwienia pod wpływem promieniowania UV wynosi co najmniej 4 lub 5 w ośmiostopniowej skali.

Jak dopasować wezgłowie łóżka do aranżacji sypialni?

Materiał, którym tapicerowane jest wezgłowie łóżka kontynentalnego, ma wpływ nie tylko na jego wytrzymałość, ale też na wygląd. Warto więc dopasować go stylistycznie do wystroju sypialni. Przykładowo luksusowy zagłówek obity skórą naturalną lub elegancką tkaniną o surowym charakterze świetnie zgra się z aranżacjami w stylu minimalistycznym, eklektycznym czy nowojorskim. Za to już taki tapicerowany aksamitem bądź welurem z ozdobnymi pikowaniami pasuje do wnętrz glamour, modern-classic czy retro. Z kolei wezgłowie obite gładkim materiałem jest wyjątkowo uniwersalne – doskonale odnajdzie się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach.

Postaw na praktyczne i eleganckie detale w swojej sypialni!

Sekret pięknego wnętrza tkwi w umiejętnie dobranych detalach. Odpowiednio dopasowany kształt oraz materiał zagłówka zbuduje klimat Twojej sypialni. Przy wyborze wezgłowia do łóżka kontynentalnego kieruj się przede wszystkim własnymi upodobaniami, a trendy wnętrzarskie potraktuj po prostu jako ciekawe źródło inspiracji. Zawsze możesz też poszukać ciekawych połączeń w internecie, co pozwoli Ci wybrać najlepsze meble do sypialni. Zadbaj o swój komfort!