Czym kierować się podczas wyboru poduszek i kołder dla dzieci?

angielskie materace łóżka

Im mniejsze dziecko, tym więcej potrzebuje snu. Podczas urządzania pokoju dziecięcego warto zwrócić szczególną uwagę na komfortowe miejsce do spania. Łóżko dla najmłodszych powinno być wygodne oraz wykonane z bezpiecznych dla zdrowia, naturalnych materiałów. Równie ważne, co markowy materac, są akcesoria do spania. Jaka kołdra i poduszka będą najlepsze dla malucha? Sprawdź!

Poduszka i kołdra dla dziecka – jakie wybrać?

Urządzając przestrzeń do spania, zazwyczaj koncentrujemy się na wyborze idealnego łóżka. Ekskluzywne modele kontynentalne oraz markowe, angielskie materace na dobre zadomowiły się już w prywatnych sypialniach. Jednak samo łóżko to nie wszystko. Równie duże znaczenie ma pościel, w której śpimy. Szczególnie w przypadku dzieci warto sięgać po najlepsze produkty. Akcesoria do spania dla najmłodszych mają wpływ nie tylko na komfort snu, ale też na prawidłową postawę ciała oraz zdrowie skóry malucha. Jak dobrze dobrać kołdrę i poduszkę dla dziecka?

Jakie wymiary powinny mieć kołdra i poduszka dla dziecka?

Kołdra i poduszka w wersji dla dzieci muszą mieć proporcjonalnie mniejsze wymiary niż te przeznaczone dla dorosłych. Poduszka powinna dobrze podtrzymywać główkę. Odpowiednie podparcie dla głowy jest kluczowe dla ułożenia szyi, a w efekcie całego kręgosłupa podczas snu. Zdaniem ekspertów maluszkom do 2. roku życia do spania w zupełności wystarczy sam materac. Jednak w późniejszym wieku poduszeczka jest niezbędna, aby zapewnić wygodę. W przypadku kołdry sprawa jest prostsza. Tutaj wystarczy zadbać o dobre dopasowanie jej wielkości do wymiarów łóżka. Polecamy przede wszystkim zmierzyć materac – długość pościeli powinna zgadzać się z jego rozmiarem, z kolei szerokość może być nieco większa.

Dla dzieci:

  • do 5. roku życia odpowiednia będzie kołdra w rozmiarze pomiędzy 60 x 100 cm a 100 x 140 cm oraz niewielka poduszka 40 x 60 cm,
  • od 5. do 10. roku życia polecamy kołdrę 140 x 200 cm oraz poduszkę 70 x 80 cm,
  • powyżej 10. roku życia szukaj kołdry o wymiarach 160 x 200 cm oraz poduszki 70 x 80 cm.

Zanim zdecydujesz się na konkretną pościel, weź pod uwagę nie tylko wiek, ale też budowę dziecka, a szczególnie jego wzrost. Ponieważ maluchy szybko rosną, dobrą opcją jest również zamówienie nieco większego łóżka z materacem oraz pasującym kompletem pościeli. Dzięki temu meble do sypialni posłużą dłużej.

Jakie wypełnienie będzie najlepsze?

Wypełnienie, jak również poszycie akcesoriów do spania powinno być w 100% naturalne. W tej roli świetnie sprawdza się gęsi puch z domieszką pierza. Zwróć jednak uwagę na proporcje takiej mieszanki. Za najlepsze uważa się poduszki naturalne i kołdry z przewagą gęsiego puchu. Jest on miękki, świetnie dopasowuje się do pozycji ciała podczas snu oraz ma doskonałe właściwości termoizolacyjne. Najnowsze badania pokazują, że ten typ wypełnienia rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Dlatego nie uznaje się już poduszek czy kołder puchowych za elementy, które należy w pierwszej kolejności wyeliminować z sypialni alergika.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zwróć uwagę na poszycie pościeli. Tutaj także wybieraj akcesoria wykonane z najlepszych materiałów oraz sprawdź, czy posiadają one odpowiedni certyfikat Oeko-Tex. Przyznaje się go tekstyliom, które są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla zdrowia, m.in. wolne od formaldehydu, pestycydów, metali ciężkich, alergizujących barwników oraz innych toksycznych substancji.

W roli poszycia pościeli najlepiej sprawdzają się bawełniane bądź lniane tkaniny. Zadbaj również o naturalne prześcieradło oraz poszewki na kołdrę i poduszkę. Świetną alternatywą dla klasycznie wykończonej bawełny jest ta satynowa – wyjątkowo przyjemna w dotyku i miła dla delikatnej skóry dziecka. Taka pościel bardzo dobrze przepuszcza powietrze. Zimą izoluje od chłodu, z kolei latem ułatwia odprowadzanie ciepła z powierzchni ciała, zapewniając maluchowi zdrowy, spokojny sen.

Wiesz już, co wybrać?

Wybór najlepszej kołdry i poduszki dla dziecka jest prostszy, niż się wydaje. Stawiaj na akcesoria wykonane z ekskluzywnych, naturalnych materiałów takich jak puch gęsi oraz satyna bawełniana, a stworzysz maluszkowi idealne warunki do nocnego odpoczynku. To bardzo ważne, dlatego zadbaj o komfort Twojego dziecka!